Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Ciekawe lekcje

Pogoda sprzyja spacerom i poznawaniu gatunków drzew, szczególnie dotyczy to lasów iglastych.
Poszukiwanie szyszek połączone z analizą opisów zawartych w kluczu drzew iglastych okazało się interesującą zabawą. Tym bardziej, że są drzewa iglaste pod którymi nie znajdziemy szyszek, gdyż rozpadają się one na gałązkach.

Proste na pozór pytanie może wzbudzić pewne zakłopotanie, ale nie w nas!
Do dzieła! Badamy właściwości fizyczne i chemiczne wybranych substancji, określając ich m.in. stan skupienia, zapach, rozpuszczalność w wodzie itp.
Udało się nam również podjąć z sukcesem wyzwanie doświadczalnego wyznaczenia gęstości dwóch stopów, które z łatwością odnajdziemy w naszych portfelach, są to ( nikiel + miedź ) oraz ( miedź + mangan+ cynk).
Intrygujące jest to, czy wiecie o jakie nominały monet chodzi?
Mały konkurs?

Eksperymentowanie to nie tylko domena chemii, dziś gościem lekcji biologii byli przedstawiciele dwóch królestw: grzybów i roślin. Pierwszy gość pozwolił nam zapoznać się z jego sposobem oddychania. Oczywiście mowa o drożdżach i oddychaniu beztlenowym. W doświadczeniu otrzymaliśmy tlenek węgla, o którym po lekcji chemii wiemy, że należy do substancji złożonych, a z lekcji biologii, że jest produktem oddychania.

Historia to nie „suchar" pełen dat o wydarzeniach z przeszłości, ale bogate źródło informacji o innych kulturach, często dla nas odległych i niezrozumiałych. Podczas lekcji w gimnazjum poznawaliśmy starożytne religie monoteistyczne i politeistyczne, kulturę, zwyczaje oraz stroje Izraelitów, Hindusów, Chińczyków i Arabów. Już wiemy czym jest Tora, jarmułka, sari czy burka.

Zaczynamy przygodę z biologią poznając pierwszy i najważniejszy poziom organizacji organizmów – komórkę.
Jak wyglądają i jaka funkcję pełnią m.in. ściana komórkowa, jądro komórkowe, czy też takie organellum jak rybosomy ?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania ćwiczyliśmy umiejętność przeprowadzania i dokumentowania obserwacji mikroskopowych.
Uczestnictwo w tej lekcja biologii wymagało od nas dokładności i cierpliwości, aby poznać świat organzimów na poziomie komórkowym.